Сезонът на жегите вече наближава, а за много от нас климатикът е не само лукс, а необходимост. Всеки разчита, че закупеният климатик ще работи оптимално при тези високи натоварвания, но малко хора се замислят за важността на редовната профилактика. Да не говорим и какъв процент смятат, че простото измиване на филтрите и "забърсването" на прахта са достатъчно.
Както всяко друго устройство, климатикът изисква грижа, за да работи ефективно и безопасно. И тази грижа е по-добре да се извършва от компетентно лице с правилните инструменти и препарати. Точно, както много хора обслужват колите си сами, но и често се оплакват от скъпи ремонти в автосервизите... Ето защо профилактиката на климатиците трябва да бъде част от редовната грижа за дома или офиса. И тя трябва да е изпълнена правилно от подготвен и оборудван професионалист. Най-малкото, за да спестим някой скъп ремонт в последствие...
Климатиците, които не се поддържат редовно, могат да претърпят сериозни повреди, които водят до скъпи ремонти или дори до необходимостта от смяна на целия уред. Редовната профилактика включва почистване на филтри, проверка на охладителната течност и цялостна диагностика на устройството. Това помага за предотвратяване на натрупване на замърсявания, които могат да блокират вентилаторите и да доведат до прекомерна работа на климатика, което износва компонентите му по-бързо.
Един правилно експлоатиран и поддържан климатик, ще "надживее" неглежиран уред, та било то и от много по-висок клас. Често се сблъскваме и с тази логика. "Аз си купих климатик за 5000 лева, няма какво да стане!" Да, този климатик ще е по-добри матеряли, ще има по-добри параметри, по-дълга гаранция, вероятно, но това не означава, че може да бъде неглижиран и оставен в прах и влага години наред. Скоро имахме случай на климатик от най-висок клас Mitsubishi, който беше за смяна на компресор. Скъп ремонт, но този климатик беше оставен да работи, докато в апартамента тече ремонт с пълна сила. Можете да си представите, колко финна прах е абсорбирал. Оставен така да работи, 24/7 със задръстени филтри и запрашени топлообменници, неправилната експлоатация, беше довела до повреда. Климатикът ли е виновен? Дори ида имате нужда устройството да работи, в силно запрашена среда, поне се увередете, че ще бъде почистван своевременно. Въпросният клиент, ако беше се възползвал от почистване поне на половината от ремонта, можеше да си спести смяната на компресор.
Един от основните фактори за високи сметки за ток е неефективната работа на климатика. Ако филтрите са запушени с прах и мръсотия или ако системата не работи правилно, климатикът ще използва повече енергия, за да охлади или затопли помещението. Редовната профилактика помага за поддържане на оптимална енергийна ефективност, като така се намаляват разходите за електрическа енергия.
При климатика от примера в горния параграф, излишното натоварване от замърсяването е причинило прегряването на компонент управляващ компресора. Само че в този конкретен модел, както и при много други, това не подлежи на ремонт а се подменя целият модул (компресор).
Климатикът не само охлажда или затопля въздуха, но и го филтрира. Ако филтрите не се почистват редовно, те могат да се превърнат в източник на разпространение на бактерии, плесен и прах. Това може да доведе до влошаване на качеството на въздуха в помещението и да влоши здравословното състояние на обитателите. Почистването на филтрите и проверката на вътрешните компоненти на устройството гарантира, че въздухът остава чист и свеж.
Пресен пример с климатик Fujitsu, поставен в апаратамент, в който живее и домашен любимец, котка. Собственикът не прави профилактика на климатика в продължение на година и половина. При непрекъсната работа на минималната степен на обдухване. Това е, може би, най-лошият вариант. Тъй като, за да се постигне желаната температура, устройството трябва да работи непрекъснато, и не може да завърти роторите си, за да изпаднат натрупаните косми. В такъ случай може така да се замърси климатикът, че дори да не може повече да се изчисти качествено.
Забележка: Ако имате домашен любимец, направете посещенията за профилактика по-чести.
Никой не иска климатикът да се разваля точно в разгара на лятото, когато жегата е непоносима. Редовната профилактика помага за откриване на потенциални проблеми, преди те да се превърнат в сериозни аварии. Например, специалист може да открие, че нивото на фреона е ниско или че някой компонент се износва, което може да доведе до повреда, ако не се подмени навреме. Чрез редовни проверки тези проблеми могат да се решат навреме, без да се стига до скъпи и неочаквани ремонти. А тези ремонти в днешни дни все по-често се изразяват в подмяна на сериозни модули. И за добро или лошо, често смяната им, може би не се оправдава, в сравнение със закупуването направо на ново устройство. Говорим, ако вашият климатик е на повече от 5 години, приблизително.
Много производители на климатици изискват редовна поддръжка, за да запазят гаранцията на уреда. Ако климатикът не се поддържа според предписанията на производителя, в случай на повреда, гаранцията може да бъде анулирана. Това е още една причина да не подценявате профилактиката. Ако не спазвате условията описани от производителя и/или обсъдени с търговоеца, от когото го закупувате, последващите ремонти могат да се окажат за ваша сметка. Най-добре още при закупуване, планирайте редовни посещения от специалисти, казвали сме и в други публикации, поне два пъти годишно е добре да се прави профилактика. Ако вашият уред има гаранция 5-години, това са 10 посещения, които спрямо средните цени на услугата ще ви излязат под 1000лв. Вие си преценявате според цената на устройстовото, което закупувате, струва ли си или не...
При някои повреди се получава неравномерно затопляне или охлаждане. В един момент се оказва, че човека в единия край на дивана е по тениска, а този отсреща е с одеало и моли да се вдигнат градусите. Обръщайте внимание на подобни разминавания, те могат да посочат и проблем в системата. При редовната профилактика, намалявате шанса от подобни аномалии в работата на уреда.
Точно като в примера със запушването с косми от домашни любимци, при различи замърсявания е възможно климатикът да допренесе за разнасянето на неприятни миризми в помещенията. Редовното почистване, разбира се, намаля шанса това да се случи. Професионалистите използват качествени препарати, които унищожават бактериите и обикновенно са силно ароматизирани. След профилактика е хубаво да оставите климатика да работи на максимална степен при отворен прозорец. След няколко часа ще имате не само добре климатизирано помещение, но и то ще ухае много свежо!
Профилактиката на климатиците е ключова за тяхната дълготрайна и ефективна работа. Със съвсем малки усилия и инвестиции за редовна поддръжка, можете да избегнете големи разходи за ремонти (или подмяна на климатик) и да осигурите комфортна и безопасна среда у дома или в офиса. Ако все още не сте се погрижили за профилактиката на вашия климатик, сега е идеалният момент да го направите. Точно преди сезона на жегите!